MED NAMI

Kratek opis dobre prakse
Projekt Med nami podpira redno in načrtovano povezovanje generacije starejših, otrok in delovno sposobnih ljudi, ki temelji na njihovi notranji motivaciji, v lokalni skupnosti z namenom odkrivanja, znanja, obogatitve in medsebojnega spoštovanja. Med dejavnostmi je 6 programov:
·         Program Beremo – babice in dedki, ki redno enkrat tedensko berejo pravljice otrokom v vrtcih.
·         Projekt Pogovorimo se – otroci iz vrtcev ali osnovnih šol se redno srečujejo s starejšimi iz domov in klubov starejših po vsej Češki republiki. Skupaj sodelujejo pri likovnih, glasbenih ali gibalnih dejavnostih ter praznovanju različnih praznikov.
·         Delavnice – medgeneracijske ustvarjalne delavnice za širšo javnost na festivalih, konferencah, sezonskih tržnicah in drugih dogodkih. V pravljičnem šotoru pripravimo likovne in rokodelske dejavnosti, primerne za vse generacije, se pogovarjamo in uživamo drug ob drugem.
·         Izobraževanje – V okviru evropskega sodelovanja ponujamo izobraževalni program za medgeneracijske trenerje in redno pripravljamo konference, posvečene medgeneracijskim dejavnostim in izmenjavi dobrih praks.
·         Online – Z orodji IKT – program “Online” omogoča skupne medgeneracijske dejavnosti otrok in starejših tudi v obdobjih, ko zaradi različnih razlogov ne morejo biti v osebnem stiku. Vključuje video pravljice, spletna srečanja, video pozdrave, spletne seminarje in izobraževanje na področju informacijske tehnologije.
·         Pomagajmo – V okviru programa HELP spodbujamo socialno vključenost starejših. Starejši postanejo koristni pomočniki babicam in dedkom, ki redno obiskujejo vrtce kot pomožno osebje.
 
Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
Neprofitna organizacija Med nami (Mezi nami)
Program se izvaja v Pragi in drugih regijah, podpirajo pa ga Ministrstvo za notranje zadeve Češke republike in številna združenja. Sofinancira ga program EU Erasmus+.

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Berimo – Vsak novi starejši bralec se udeleži seminarja “Otrokom beremo na zanimiv način” in postane član Kluba babic in dedkov, ki berejo pravljice. Člani kluba berejo v vrtcih redno enkrat tedensko. Poleg tega imajo člani vsako četrtletje redna srečanja, na katerih si izmenjujejo izkušnje.
Pogovorimo se – srečanja potekajo večinoma enkrat na 3 do 4 tedne, običajno 45-60 minut ali po dogovoru.
Delavnice – redno, v okviru festivalov po vsej Češki republiki.
Izobraževanje – program za medgeneracijske trenerje, ki se bodo naučili, kako pripraviti, organizirati in voditi medgeneracijska srečanja, da bodo koristna za vse udeležence.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
– starejši iz domov za starejše
– otroci iz vrtca ali osnovne šole
– medgeneracijski trenerji in prostovoljci


Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
www.heimheritage.eu

Namen in cilji dobre prakse
– Podpirati redno in načrtovano povezovanje generacije starejših, otrok in delovno sposobnih ljudi, ki temelji na njihovi notranji motivaciji, v lokalni skupnosti z namenom odkrivanja, znanja, obogatitve in medsebojnega spoštovanja.
– Krepiti medgeneracijsko solidarnost ter povrniti občutek koristnosti in potrebnosti med starejšimi.
– Vzpostavitev tesnejših vezi in lažje možnosti za sklepanje morebitnih novih prijateljstev.

Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Nagrade: Finalist – neprofitna organizacija leta 2016 
                Eduína 2016 – Inovacije v izobraževanju 
                Častna omemba SenSen – Najboljši klub (2016.-2018.)
                Eduina – 2x drugo mesto za inovacije v izobraževanju 2019
Nagrada za blagovno znamko INTERGENERATION šolskih in starejših objektov.
Članstvo v Nacionalnem združenju prostovoljcev in Združenju javnokoristnih organizacij Češke republike

3 uporabljena ključna načela
1. Sodelovanje
2. Izkustveno učenje
3. Medgeneracijska podpora


Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
/
Druge informacije
/

                 
Država: Češka