BITI ZDRAV IN VITALEN V POZNEJŠEM ŽIVLJENJSKEM OBDOBJU

Kratek opis dobre prakse
Namen projekta Being Healthy and Fit in Later Life (HEFILL) je izmenjava izkušenj in dobrih praks na področju športa in telesnih dejavnosti v poznejšem življenjskem obdobju ter oblikovanje predlogov, kako povečati raven telesne dejavnosti med neaktivnimi starejšimi ljudmi.

Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
Priprava temelji na usposobljenih osebah za telesne dejavnosti za starejše in odrasle iz lokalne skupnosti (mesto Kaunas), ki se udeležujejo seminarjev in delavnic, prikazujejo vaje, namenjene starejšim, obiskujejo športne in rekreacijske objekte v občini ter se srečujejo s športnimi pedagogi in uradniki športne uprave.

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Nekaj tednov po odločitvi o uporabi te prakse.
Usmeriti se morate na občinstvo (starejši) in strokovnjake (usposobljene osebe za telesne dejavnosti) ter poiskati ustrezen prostor za organizacijo seminarjev in delavnic.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
Usposobljene osebe za telesne dejavnosti za starejše in odrasle učence.

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
Poleg videoposnetkov, posnetih za lokalno uporabo, so bili v okviru te pobude pripravljeni tudi večjezični plakati. 
https://www.uisp.it/ferrara/files/principale/varie/Brochure-poster_EN.pdf

Namen in cilji dobre prakse
Cilj je izmenjava izkušenj in dobrih praks na področju športa in gibanja v poznejšem življenjskem obdobju ter oblikovanje predlogov, kako povečati raven telesne dejavnosti med starejšimi, ki sedijo.
 
Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Pobuda vključuje izmenjavo izkušenj in zagotavlja celostni pristop. To olajšuje prenos znanja med strokovnjaki, skrbniki in organizacijami, ki sodelujejo pri spodbujanju telesne dejavnosti za starejše ljudi. Učenje na podlagi uspešnih pristopov lahko vodi k učinkovitejšim strategijam in intervencijam.

3 uporabljena ključna načela
1. Učenje na podlagi videoposnetkov
2. Izvajanje v skupnosti
3. Zdravstvena pismenost


Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
Učinek in dolgoročni učinki te dobre prakse so aktivno sodelovanje športnih organizacij, klubov, izobraževalnih ustanov, nevladnih organizacij in prostovoljcev, intenzivno lokalno mreženje, izmenjava metodologije in inovacij, analiza dejavnikov, ki preprečujejo in motivirajo starejše, da bi se gibali in ostali fit, ter predlaganje pobud in ponudb za povečanje telesne dejavnosti v poznejšem življenjskem obdobju.

Druge informacije
/

                 
Država: Litva